Nawiedzenie Matki Bożej

Nawiedzenie poprzedzone było tygodniowymi Misjami, które prowadzili dwaj paulini: o Jarosław i o. Sylwester. Kolejne dni Misji przeżywane były pod hasłem – rekolekcyjny rachunek sumienia, dzień modlitw za ludzi chorych i w podeszłym wieku, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, dzień modlitw o życie chrześcijańskie rodzin, dzień modlitw o miłość, wierność i jedność małżeństw. W przygotowaniu duchowym i zewnętrznym wzięli udział w większości wszyscy parafianie, a szczególnie Rada Duszpasterska, Akcja, Katolicka, Oaza Rodzin, Kółka Różańcowe, Chór, Schole, ministranci i lektorzy. Oczekiwanie na przybycie Kaplicy z Obrazem Matki Bożej rozpoczęło się o godz. 16.00. Matkę Bożą witali ks. Proboszcz, rodzice, dzieci, młodzież i przedstawiciele Samorządu Gminy. W przepiękną pogodę uroczystościom na placu przykościelnym przewodniczył Ks. bp Mieczysław Cisło z udziałem wszystkich kapłanów z dekanatu lubartowskiego, księży rodaków, pracujących w przeszłości w naszej parafii i licznie zgromadzonych wiernych. W Mszy św. uczestniczyło przeszło 3000 wiernych. W homilii Biskup nawiązał do ślubów Jana Kazimierza, historii Polski oraz do stałej interwencji Bożej za wstawiennictwem Maryi. Przywołał imiona największych Polaków, czcicieli Bożej Rodzicielki: kardynałów Hlonda i Wyszyńskiego, Wielkiego Jana Pawła II, a także cud Solidarności, który pozwolił Polakom zjednoczyć się i był początkiem wyzwolenia Europy Wschodniej spod władzy komunistycznego totalitaryzmu. A wszystko to za wstawiennictwem Maryi. Po uroczystej Eucharystii kopia Obrazu została przeniesiona do kościoła, gdzie wierni odśpiewali Apel Jasnogórski, by po nim kontynuować całonocną adorację przez poszczególne grupy parafialne i wioski. O północy księża rodacy i księża pracujący w przeszłości w parafii Niemce odprawili pasterkę, przewodniczył Liturgii ks. Grzegorz Trąbka. Pożegnanie i dziękczynne modlitwy za wszystkie łaski Nawiedzenia Matki Bożej w naszej parafii rozpoczęły się o godz. 15.00, z wielkim wzruszeniem i łezką w oku parafia żegnała Wędrującą Matkę. „Zostaliśmy umocnieni Jej obecnością, przeminieni modlitwą i radośni, bo byliśmy już w przedsionku nieba”- tak Nawiedzenie podsumowała jedna z uczennic.