Chrzest

Sakrament Chrztu Świętego – Pouczenie

Sakrament chrztu udzielany jest w św. Ignacego Loyoli w Niemcach w II i IV niedzielę miesiąca
o godz. 10:30.

Konferencja przedchrzcielna odbywa się w sobotę przed niedzielą chrzcielną po Mszy Świętej wieczornej (ok 18:30) w kościele.


Chrzest jest to pierwszy i najważniejszy sakrament, który daje nam życie Boże:

→ Czyni nas dziećmi Bożymi,
→ Gładzi grzechy (w tym grzech pierworodny),
→ Włącza do wspólnoty Kościoła Katolickiego.

W sytuacji chrztu dzieci „rozwój łaski chrztu wymaga szczególnej pomocy rodziców i rodziców chrzestnych. Są oni zobowiązani do stworzenia nowoochrzczonemu środowiska wiary i wzrostu na drodze życia chrześcijańskiego. Misja ich jest prawdziwą funkcją kościelną. Za zachowywanie i rozwój łaski chrztu ponosi częściowo odpowiedzialność także cała wspólnota eklezjalna” (ll Polski Synod Plenarny, Liturgia, nr 15).

Konferencja Episkopatu Polski w ,,instrukcji duszpasterskiej o udzielaniu sakramentu chrztu świętego dzieciom” przypomniała, że ,,wychowanie w wierze oznacza doprowadzenie dziecka do świadomej przyjaźni z Chrystusem, a to dokonuje się przez przekazanie dziecku podstawowych prawd wiary i zasad moralności głoszonych przez Kościół katolicki, a przede wszystkim nauczenie dziecka modlitwy, włączenie go w życie wspólnoty katolickiej (Msza św. niedzielna), posyłanie na naukę religii, doprowadzenie do pełnego udziału w Eucharystii i do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz wprowadzenie w dojrzałe i odpowiedzialne życie chrześcijanina”.

PRZEBIEG OBRZĘDU CHRZTU DZIECKA

1. Obrzęd przyjęcia dziecka.

Ukazuje on wolę rodziców lub chrzestnych, którzy proszą o chrzest, a także zamiar Kościoła, który chce go udzielić. Wyraża się to przez znak krzyża, jaki celebrans, rodzice i chrzestni kreślą na czole dziecka.

Na pytania celebransa rodzice i chrzestni winni odpowiadać głośno i wyraźnie.

Celebrans: Drodzy rodzice, jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?
Rodzice: N[1].
Celebrans: O co prosicie Kościół Boży dla N?
Rodzice: O chrzest.
Celebrans: Drodzy rodzice, prosząc o chrzest dla waszego dziecka, przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?
Rodzice: Jesteśmy świadomi.
Celebrans: A wy, drodzy chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu ich obowiązku?
Chrzestni: Jesteśmy gotowi.
Celebrans: N., Kościół Boży przyjmuje Cię z wielką radością. W imieniu tej wspólnoty znaczę Cię znakiem krzyża. Po mnie wy, rodzice i chrzestni, naznaczcie wasze dziecko znakiem Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela.
(na czole dziecka czynimy znak krzyża kciukiem prawej dłoni)

LITURGIA SAKRAMENTU

1) Błogosławieństwo wody lub modlitwa dziękczynna nad nią.

2) Wyrzeczenie się zła i wyznanie wiary przez rodziców oraz chrzestnych (na zadawane pytania rodzice
i chrzestni odpowiadają „wyrzekamy się” a następnie „wierzymy”). Rodzice i chrzestni wyrzekając się grzechu i wyznając wiarę zobowiązują się do wychowania dziecka w tej wierze tak, aby zachować w nim to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój.

3) Chrzest – obmycie wodą, któremu towarzyszy słowo, oczyszcza od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego oraz czyni uczestnikiem Bożej natury i przybranym dzieckiem Boga. Wezwanie Trójcy Przenajświętszej (Chwała Ojcu…) sprawia, że naznaczeni Jej imieniem, poświęceni są Jej na własność
i wchodzą we wspólnotę z Ojcem, Synem i Duchem Świętym.

4) Naznaczeniem Krzyżmem Świętym (olejem) – oznacza włączenie ochrzczonego w królewskie kapłaństwo i dopuszczenie do wspólnoty ludu Bożego (Kościoła).

5) Włożenie białej szaty oznacza „przyobleczenie się w Chrystusa” oraz Jego Błogosławieństwo;
biel nałożonej szaty oznacza czystość niewinność i zapowiada chwałę nieba.

6) Zapalenie od Paschału (znak Chrystusa Zmartwychwstałego) świecy oznacza złączenie z Chrystusem chrześcijanina, który odtąd ma obowiązek świecić Jego Światłem, udzielać go innym, a jednocześnie pilnie go w sobie strzec i chronić.

WSKAZANIA PRAKTYCZNE

1. Zgłaszanie dziecka do chrztu należy do rodziców dziecka w Kancelarii Parafialnej.

2. Rodzice i chrzestni powinni zadbać o:
– udział w katechezie przygotowawczej.
– spowiedź.
– dostarczenie zaświadczenia dla rodziców chrzestnych (zaświadczenie z parafii zamieszkania, że może być rodzicem chrzestnym).

3. Akt chrztu spisuje się w Kancelarii Parafialnej na podstawie odpisu z aktu urodzenia z USC.

4. „Rodzice, chrzestni i proboszcz winni troszczyć się by nie nadawać imienia obcego duchowi chrześcijańskiemu” (Kan. 855 KPK)

5. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten kto:

Jest katolikiem, który przyjął Eucharystię i bierzmowanie, ukończył 15 rok życia, jest wolny od kar kanonicznych i nie jest ani ojcem ani matką osoby przyjmującej chrzest.

Ponadto ma prowadzić życie zgodne z zasadami wiary i moralności katolickiej, w tym m.in. przyjmować sakramenty, zwłaszcza sakrament pokuty i Eucharystii. Stąd też osoby, które żyją na sposób małżeński bez małżeństwa kanonicznego (W tym poprzestające tylko na związku cywilnym), odstępcy od wiary, osoby niepraktykujące, uczniowie, którzy zrezygnowali z uczestniczenia w lekcjach religii, osoby publicznie manifestujące przekonania niedające się pogodzić z nauczaniem Kościoła katolickiego nie mogą zostać dopuszczone do tej funkcji, gdyż nie są gwarantami katolickiego wychowania dziecka i osobami wspierającymi rozwój religijny ochrzczonego.

6. Rodzice i chrzestni składają wyznanie wiary we własnym imieniu, a nie w imieniu dziecka.
Dlatego na chrzestnych nie wolno wybierać takich osób, które nie mogą szczerze złożyć tego wyznania.

INNE WSKAZANIA

1. Po zakończeniu liturgii Rodzice i chrzestni udają się do zakrystii w celu podpisania aktu chrztu.

2. Rodzice pamiętają o przyniesieniu białej szaty i świecy chrzcielnej.

3. W razie nagłej potrzeby w czasie Liturgii słowa (np. głód lub płacz dziecka), matka może udać się na chwilę do zakrystii.

4. W czasie chrztu należy dziecku zdjąć czapeczkę.


[1]N. – (łac.) nomen – imię.